گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری یزد

: فردوسی
رنج منتهی به گنج را کسی خریدار نیست
مسجد حظیره یزد
باغ دولت آباد در شهرستان یزد
بقع دوازده امام در شهرستان یزد
کارخانه اقبال یزد
بقعه سّیدرکن الّدین در شهرستان یزد
مدرسه ایرانشهر أر شهرستان یزد
گردشگری در استان یزد

گردشگری در استان یزد

منتشر شده در 15 مهر 91

استان یزد به دلیل واقع شدن در کویر مرکزی ایران از یک طرف و جاگرفتن در دامن  شیرکوه با ارتفاع  4075 متر از سطح دریای آزاد از طرف دیگر دارای آب و هوای کامًلا متفاوت است.

 هر گردشگر با طی مسافت قریب 60 کیلومتر و صرف زمان یک ساعت تفاوت دما تا 40 درج سانتی گراد را حس می کند و این تنوع دما و آب وهوا در شب و روز کویر نیز نزدیک به همین مقدار  است.

 چتر آسمان کویر در روز آبی و صاف و آفتابی است و در شب ُپر از ستاره ها و این خود جاذبه ای خدادادی و طبیعی است که از هر بنای تاریخی دست ساز بشر زیباتر و نادرتر است.  این درست است که یونسکو یزد را در کنار « ونیز » ایتالیا به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان نامیده است این درست است که یزد را به عنوان اولین « شهر خشتی » جهان نامیده اند این درست است که بیش  از 6500 اثر و بناهای تاریخی شناخته شده و قدمت این دیار به هزاران سال پیش مربوط است ولی طبیعت کویری بیابانی و کوهستانی آن با گونه های گیاهی و طّبی نادر و حیوانات کم نظیر در مناطق حفاظت شده می تواند هر گردشگر کنجکاو و با ذوقی را مجذوب خود نماید.

ادامه مطلب

 یزد در سفرنامه ها

یزد شهر بزرگی است که از لحاظ تجارت و رفت و آمد نقط  مهمی به شمار می رود. یک نوع پارچ  ابریشمی و طلایی در آنجا بافته می شود که موسوم است به (پارچه یزدی) و به همه جای دنیا صادر    می شود.    (سفرنام  مارکوپولو سّیاح ایتالیایی)

در حال حاضر قسمت اعظم زرتشتیان در شهر یزد (که آنجا را موطن اصلی خود می دانند) سکونت دارند و به راحتی با مسلمانان زندگی می کنند. حرف  اغلب آنان کشاورزی یا تجارت است.  (سفرنام  اورسل)

ایرانیان با مهارت هرچه تمام تر شیرینی تهیه می کنند و قناده ای یزدی در رشت  خود از هنرمندان طراز اول ایران و جهان به شمار می روند. بهترین نوع شیرینی در اصفهان و یزد تهیه می شود.   (سفرنام  یاکوب ادوارد پولاک)

منتشر شده در 15 مهر 91

کاشی سازی استان یزد

مقصود از این صنعت کاشی های زیبا و گوناگون سنتی است که در معماری بناها به کار می رود و حاصل  کار صنعتگران و هنرمندان این رشته است. این هنر در استان یزد قدمتی 700 ساله دارد. هنرمندان  ابتدا اشکال مورد نظر کاشی را تهیه و سپس بر روی آنها نقاشی و لعاب و پخت می کنند. انواع کاشی  عبارتنداز: یزدی شبکه شش گوش  حاشیه  اکمند جوک و هفت رنگ.

 

منتشر شده در 15 مهر 91

صنایع دستی استان یزد

 یزد به عنوان یکی از قدیمی ترین کانون های کار و تلاش و خّلاقیت و ابتکار از جایگاه ویژه ای برخوردار است. پیشین  یزد که به دوران یزدگرد ساسانی می رسد آکنده از تلاش پی گیر مردمانی پارسا و سخت کوش است که به رغم طبیعت گرم و خشک این دیار کمر هّمت بسته و عزم را جزم نمودند تا به برکت پشتکار خّلاقّیت و ذوق هنری خدادادی نام و شهر و دیار خود را بلندآوازه گردانند.

ناگفته  نماند که زیبایی طلوع و غروب خورشید در پهن  بی کران کویر یزد برای هر بیننده جاذبه ای نه کمتر از  جنگل های انبوه و امواج خروشان دریا به وجود آورده است. وجود آثار ارزند  تاریخی نظیر مسجدجامع میدان و تکیه امیرچقماق و عمارت دولت آباد همراه بادگیرهای خاص معماری سّنتی و زیبایی و اصالت صنایع دستی آن همواره شوق دیدار از این شهر را در انسان برمی انگیزد.

منتشر شده در 15 مهر 91

سفال و سرامیک استان یزد

سفال گری از قدیمی ترین و شاید حّتی نخستین صنعت دست ساخت بشر از خاک بوده که قدمت آن در ایران به 6000 سال پیش از میلاد می رسد. در اصطلاح محّلی به تولیدات سفال « کواره » می گویند. با استفاده از منابع گل رس انواع ظروف سفالی و سرامیکی تولید می شود. سفال و سرامیک با نقش های   اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم شهرت دارد. میبد مرکز مهم سفال و سرامیک استان یزد است. 

 

منتشر شده در 15 مهر 91

مسجد حظیره یزد

مسجد حظیره یزد

منتشر شده در 25 مهر 91

بنای اولیه مسجد حظیره یا « روضه محمدیه » در سال 843 ق. از اموال « حاج شمس الدین میبدی » ساخته شده است که جز سنگ مرمر محراب آن سایر قسمت های بنا نسبتا نوساز است. آرامگاه سومین شهید محراب آیت لله صدوقی (ره) در این مسجد قرار دارد.

ادامه مطلب

باغ دولت آباد در شهرستان یزد

محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ ( 12021213ق. ) که سر سلسل خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد به وجود آورد و پس از آن عمارت « باغ دولت آباد » را در امتداد آن احداث کرد.

منتشر شده در 25 مهر 91

بقع دوازده امام در شهرستان یزد

این بقعه از قدیمی ترین بناهای برجای مانده از گذر تاریخ در محّل فهادان است. از بناهای شاخص آجری و نمونه های سبک غالب سلجوقی در معماری به شمار می رود که به دلیل سبک بنا و نقش و نگار کتیب کوفی اش شایان توّجه است. بقع دوازده امام شامل تک گنبدی است به صورت یک چهارضلعی که به هشت ضلعی تبدیل می شود و گنبد روی هشت ضلعی قرار دارد. پوشش سقف از داخل کاشی کاری است که دور تادور آن با خط کوفی تزیین شده و داخل بنا مزّین به نقوش گچ بری و طرح های رنگی است. محرابی که در این بنا وجود دارد نشان مسجدی است که در قرون دوم و سوم ق. بنا شده است.

منتشر شده در 25 مهر 91

کارخانه اقبال یزد

نخستین جلو صنعت ریسندگی و بافندگی جدید در یزد « کارخان اقبال » است که در سال 1312ش. راه اندازی شده است. این ساختمان در زمینی با زیربنای حدود 7 هکتار احداث شده است. قسمت های مختلف کارخانه مانند تالار اصلی حیاط انبارها ساختمانی مجزا به نام ساختمان مدیریت کلاه فرنگی ها سردر ورودی با آجرکاری بسیار زیبا و منحصربه فرد و برج کارخانه با آجرکاری نقش های زیبا و... واقعًا دیدنی و کم نظیر است. هم اکنون این بنای تاریخی محل فعّالیّت « پارک علم و فن آوری یزد » است. 

منتشر شده در 25 مهر 91

بقعه سّیدرکن الّدین در شهرستان یزد

« سّیدرکن الّدین محمّد قاضی » عارف و دانشمند قرن هشتم ق. مدرس « رکنّیه » را بنا کرد. در کتب تاریخ یزد از این مدرسه و قسمت های مختلف آن مانند رصدخانه دارالکتب با سه هزار جلد کتاب دارالّسیاده دارالادویه و... یاد شده است. اکنون از آن مدرسه بقعه ای باقی مانده که مدفن خود « سّیدرکن الّدین » است. گنبد مربع شکل این بقعه با ابعادی حدود 11/5 متر نمایشگاهی کم نظیر از گچ بری های زیبا نقش های رسی و آب رنگی و کتیبه های آیات قرآنی با خطوط کوفی و ثلث است.             

منتشر شده در 25 مهر 91

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد

منتشر شده در 20 مهر 91

این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می رسد یکی از معدود یخچال های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده . بخش های عمده این بنای باشکوه عبارتند از: دیوارهای سایه انداز حوض یخ بند مخزن یخچال وگنبد. دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال  فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده است. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند. 

ادامه مطلب

چاپارخانه میبد

پیشینه  چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده است. وظیف  چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله  سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است. از این رو چاپارخانه ها به  صورت قلعه ساخته  شده که  دفاع و حفاظت از آن میّسر باشد و این اهّمّیت از برج ها و دیوارهای بلند و روزنه های  دیده بانی و تیراندازی و موقعّیت خوب دفاعی آن پیداست. این  چاپارخانه  در سال های اخیر مرّمت شده  و به موزه پست میبد تبدیل گردیده است. 

منتشر شده در 20 مهر 91

کاروانسرای شاه عباسی در شهرستان میبد

از جمله کاروانسرهای سبک صفوی است که با شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده. ساختمان کاروانسرا شامل ساباط  ایوان های  بیرونی  هشتی ورودی حیاط مرکزی حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشید  شرقی وغربی و یکصد ایوان و اتاق  و اجاق  برای استفاد   کاروانیان  بوده است. هم  اکنون   ادار  میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری میبد کتابخان  مرکز اسناد موز  زیلوهای تاریخی  میبد و رستوران سّنتی در این مکان قرار دارد        

منتشر شده در 20 مهر 91

آب انبار کلار در شهرستان میبد

این آب انبار درست روبه روی در ورودی کاروانسرا جای گرفته و براساس سنگ نوشت  آن مربوط به قرن 11ق است. ویژگی ساختاری آب انبار کلار به گونه ای است که  خستگان راه تنها با چند پل  انگشت شمار به پاشیر آب انبار می رسیدند. آب انبار کلار هنوز هم به عنوان یک منبع آب آشامیدنی قابل بهره برداری است.   

منتشر شده در 20 مهر 91

قلعه بارجین در شهرستان میبد

قلعه  بارجین در یکی از آبادی های حوز  شرقی میبد به همین نام واقع شده است. این بنا توسط اربابان زرتشتی محل بنا گردیده است. کاربری بنا به منظور پناه گرفتن درمواقع ناامن بوده و جنس اصلی مصالح به کار رفته در بنا از گل وخشت است. بنای قلعه بر روی دو طبقه ساخته شده و دارای چهار برج ساده در چهار گوشه و یک ورودی در سمت شمال است. در بالای سر در ورودی اتاقی قرار دارد که مختص ارباب قلعه بوده است. پلان قلعه به صورت حیاط مرکزی  بوده که اتاق ها در اطراف حیاط واقع شده اند. پوشش اتاق های طبق  اّول به صورت طاق ضربی و در طبق  دوم به صورت فیل پوش است مهم ترین تزییناتی که در بنا به کار رفته قاب بندی هایی است که در جبه  شرقی و غربی دیده می شود.   

منتشر شده در 20 مهر 91

کوه ریگ در شهرستان مهریز

کوه ریگ در شهرستان مهریز

منتشر شده در 20 مهر 91

این تفّرج گاه زیبا از انباشت ماسه های بادی در دامن کوه تشکیل شده است. وجود یک آب انبار قدیمی و برج کبوتر در کنار آن از جاذبه های دیگر این منطقه است.

ادامه مطلب

باغ پهلوان پور در شهرستان مهریز

از بناهای تاریخی که طبیعت و هنر معماری را در کنار هم به خود اختصاص داده باغ «پهلوان پور» است. قسمت هایی از این بنا در اواخر دور قاجار ساخته شده و بخش های دیگری از آن به دستور « علی پهلوان » بنا شده که قدمتی صد ساله دارد. زمستان خانه کوشک برج گلین حفاظتی عمارت سرایداری کارگاه ریسندگی سّنتی و... قسمت های دیدنی این عمارت است. قنات «حسن آباد» مهریز به صورت دایمی در این باغ جاری است و در آینده پس از مرّمت های انجام گرفته به یک واحد گردشگری تفریحی مبدل خواهد شد.

منتشر شده در 20 مهر 91

چشمه غربال بیز در شهرستان مهریز

چشمه ای تاریخی و بسیار کهن در اطراف مهریز است. در اطراف این چشمه آثاری به دست آمده که قدمت این منطقه را بیان می کند؛ از جمله گودی هاون شکل در بالای چشمه که با دست کنده شده و سه برج مثلث شکل در کوه بالای چشمه با قدمت بیش از چهار هزار سال که معبد آناهیتاست و قبرهایی که از آن ظروف سنگی و اشیاء و نشانه هایی از عصر ناهید پرستی و هزاران یادگار بزرگ زمان های بسیار دور بیرون آمده که همه حکایت از تاریخ کهن این ناحیه دارد.

منتشر شده در 20 مهر 91

خانه اخوان طباطبایی در شهرستان مهریز

معماری این خانه با سبک خانه های ساخته شده در دور قاجار هم خوانی دارد و بر گچ بری ضلع جنوبی آن سال 1321ش. نگاشته شده است. بنای مذکور دو جبهه ای بوده و مساحتی قریب به هشتصد مترمربع دارد. هم اکنون این خانه پس از مرّمت محل اداره میراث فرهنگی شهرستان مهریز است. آب قنات حسن آباد از این خانه عبور می کند.

منتشر شده در 20 مهر 91

منار مسجد جامع مهرپادین در شهرستان مهریز

تک منار تاریخی از مسجد جامع مهرپادین است. با آنکه مسجد در طی قرون تحت مرمّت قرار گرفته امّا منار آن به همان صورت کهن پا برجاست و بر آن کتیبه ای به خط نسخ نوشته شده که معلوم می کند سازند آن «محفوظ بن محّمدبن الحاج... الّدین علی» در قرن هشتم هجری است.

منتشر شده در 20 مهر 91

خانه قلعه ای ها در شهرستان صدوق

خانه قلعه ای ها در شهرستان صدوق

منتشر شده در 19 مهر 91

قدمت آن به دور صفوّیه برمی گردد. نمای بیرونی این خانه شبیه قلعه است. این خان مسکونی کًلا با خشت و گل و در سه طبقه ساخته شده است. نوع معماری اثر ترکیبی از منزل مسکونی و قلع تدافعی است.

ادامه مطلب

آب انبار هفت بادگیری عصرآباد در شهرستان صدوق

این آب انبار از نظر تعداد بادگیر در بین آب انبارهای کشور در رتب اول قرار دارد و تنها آب انبار هفت بادگیری است که دارای دو مخزن است. ارتفاع بادگیرها حدود شش متر است که از هر چهارطرف باز است. بادگیرها به شکل زیبایی بنا شده و قسمت فوقانی آنها با آجرهای شرفی مزّین گردیده است. هر بادگیر دارای چهار منفذ در هر ضلع است. این آب انبار برخلاف سایر آب انبارهای منطقه در جهت قبله قرار ندارد و مخصوص زرتشتیان بوده است.

منتشر شده در 19 مهر 91

قلعه سپیده در شهرستان صدوق

این قلعه برروی تپه ای سنگی (ارتفاعات شرقی) به همین نام قرار دارد و از خشت و گل و سنگ سفید مشتمل بر دو طبقه ساخته شده است. و در چهارگوش آن برج هایی برای نگهبانی وجود دارد که قدمت آن به اوایل دور افشارّیه می رسد.

منتشر شده در 19 مهر 91

مسجد آمنه گل ندوشن

مسجد آمنه گل ، این مسجد منحصر به یک فضای کوچک است. اثر کهن ظریف و دیدنی آن یک قطعه سنگ خاکستری رنگ مربع به اندازه 40 ×40 سانتی متر منصوب در محراب آن است که به خط نسخ خوش در دو حاشیه و به شکل ُگلی در وسط آن آیاتی از قرآن را نقر کرده اند.

منتشر شده در 19 مهر 91

مسجد جامع ندوشن

مسجد جامع ندوشن ، مسجدی است نسبتًا بزرگ با ایوان تابستانی و گرم خان زمستانی که دارای آثار کهنی چون منبر (متعّلق به سال 546ق.) سرستون های چوبی و در های تاریخ دار درب ورودی کنده کاری شده متعّلق به قرن هشتم هجری چهار ستون سنگی به بلندی 2 متر و قطر 60 سانتی متر در داخل گرم خانه است. نفیس ترین اثر قدیمی مسجد منبر چوبی مشّبک و کنده کاری شده آن است که سرلوح آن تاریخ 546ق. را دارد و در موز متروپلتین آمریکا نگهداری می شود.

منتشر شده در 19 مهر 91

قلعه مروست درشهرستان خاتم

قلعه مروست درشهرستان خاتم

منتشر شده در 18 مهر 91

این قلعه بر فراز تپه ای در مرکز مروست قرار دارد و قبًلا دو طبقه بوده که طبق زیرین آن تخریب شده است و قدمت آن به بیش از 800 سال قبل می رسد.

ادامه مطلب

نهر مسیح در شهرستان خاتم

سرچشم «نهر مسیح» در 5 کیلومتری جنوب شرق شهر هرات قرار گرفته و پارک جنگلی سرچشمه در مجاورت آن از تفّرج گاه های زیبا جّذاب و حیرت انگیز استان کویری یزد است. نهر مسیح با عبور از میان مرکز شهرستان خاتم یعنی شهر هرات که سابقًا به دارالکلات (شهر قلعه ها) موسوم بوده جلوه ای خاص و  منحصر به فرد به این شهر می بخشد.

منتشر شده در 18 مهر 91

منطقه شکار ممنوع قره تپه هرات

قره تپه با 80 هزارهکتار مساحت که از جنوب به شهر هرات می رسد شاخص ترین زیستگاه «هوبره» در ایران است. تنها مرکز تحقیقاتی هوبر کشور به دلیل زیست بومی این پرنده در شهرستان خاتم فعالیت می کند. شایان ذکر است قره تپه زیستگاه گونه های منحصر به فرد دیگری از جانوران کمیاب ونادر مثل آهو گورخر ایران و زاغ بور نیز هست.

منتشر شده در 18 مهر 91

جنگل شادی در شهرستان خاتم

منطق حفاظت شد «جنگل شادی» با وسعتی معادل 9 هزار هکتار از نوع جنگل های زاگرس و تنها منطق جنگلی استان است. 

پوشش گیاهی این منطقه بنه بادام کوهی کیکم ارژن آلوچ  وحشی درمنه گون شقایق وحشی و...  است.

منتشر شده در 18 مهر 91

قلعه محمد باقری هرات

قلعه ای است با پلان چهارضلعی و قدمت 300 ساله که منسوب به «حاج محّمدباقر» نامی است. ساختمان های داخلی آن در سال 1365ش. بر اثر سیل ویران شده؛ اما سردر ورودی و برج های اطراف بنا کامًلا سالم مانده و هویت بخش نمای جدید شهر هرات است.

منتشر شده در 18 مهر 91

بقعه شاه خلیل ثانی - خانقاه در شهرستان تفت

بقعه شاه خلیل ثانی - خانقاه در شهرستان تفت

منتشر شده در 18 مهر 91

وی از اولاد شاه نعمت لله ولی است. شکل اصلی خانقاه مربع بوده که کوشکی بلند با عمارتی عالی در وسط آن احداث شده و در اطراف آن خانه آشپزخانه حّمام و... برای دراویش و مسافران بوده است. گنبد آجری بر فراز بقع مرّبع شکل سنگ مرمرهای خوش تراش و ظریف مربوط به 9 قبر در زیر گنبد با کتیبه های مختلف دیده می شود که دارای نقش های گل و بوت حّجاری شده هستند.

ادامه مطلب

قلعه شّواز در شهرستان تفت

مهم ترین قلع کوهستانی در استان یزد که بر فراز صخره ای سنگی به ارتفاع یکصدمتر بنا شده قلع رفیع و با عظمت شّواز است. مساحت آن پنج هزار متر و دارای در سنگی 1/7 1؟ از نوع سنگ های رسوبی است که از جای خود خارج شده و قسمتی از آن در خاک فرو رفته است. درداخل قلعه چند مغاره در دل سنگ کنده شده است.

منتشر شده در 18 مهر 91

پیست اسکی سخوید در شهرستان تفت

این محل در زمستان محل تجّمع دوستداران برف و اسکی است. در قسمت پایین این پیست نیز دهکده ای جدید تأسیس شده تا پذیرای مهمانان این منطقه باشد.

منتشر شده در 18 مهر 91

آسیاب آبی گرمسیر در شهرستان تفت

تنها آسیاب دایر در تفت آسیاب گرمسیر است. شهرستان تفت را از لحاظ تعداد آسیاب ها می توان شهر آسیاب های آبی نامید که تعداد آنها به بیش از 18 عدد می رسد و نشان از آن دارد که تفت روزی صادرکنند آرد بوده است.

منتشر شده در 18 مهر 91

باغ علی نقی خان در شهرستان تفت

.این باغ که در محل «سرآب دورقم» تفت واقع است دارای عمارتی است که دروسط باغ خودنمایی می کند و شامل اتاق های تو در تو حوض و حّمام می شود. قدمت این بنا به زمان فتحعلی شاه قاجار مربوط می شود

منتشر شده در 18 مهر 91

آرامگاه ملاعبدلله بهابادی

آرامگاه ملاعبدلله بهابادی

منتشر شده در 17 مهر 91

شامل بقعه ای است که به مزار ملاعبدلله بهابادی صاحب حاشیه معروف و منسوب است و هم اکنون به مجموع  فرهنگی تفریحی تبدیل شده است. 

ادامه مطلب

بهاباد

بخش بهاباد در 75 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بافق قرار گرفته و دارای روستاهای سرسبز و ییلاقی منحصر به فرد است و زعفران آن از مرغوبیت خاصی برخوردار است. از بناهای تاریخی این بخش  می توان به حّمام قلعه حّمام باغستان قلع  بهاباد و برج حاجی آباد و ... نام برد.

منتشر شده در 17 مهر 91

روستای قطُرم درستان بافق

روستایی است در فاصل  46 کیلومتری شهرستان بافق که در منطق  کوهستانی واقع شده و دارای  کوچه های مسّقف با چوب های درختان است و ساختمان های آن از سنگ و گل به صورت پلکان در دامن   کوه بنا شده است. از خصوصیات این روستا تفاوت چشمگیر دمایی آن است که موجب شده درختان  مناطق گرمسیری همچون خرما در کنار درختان مناطق سردسیر همچون گردو رشد کند.

منتشر شده در 17 مهر 91

ارگ عبدالرضاخان بافق

قلعه ای است عظیم با سه برج به ارتفاع 12 متر که از مصالح خشت و گل ساخته شده و قدمت آن به دو قرن و نیم  می رسد. 

منتشر شده در 17 مهر 91

تپه های براریگ بافق

شامل تپه های شن روان با وسعت زیاد است که از مناطق دیدنی این شهرستان است. همین  ریگ های روان امروزه تپه های دیدنی را در روستای حسن آباد جاده قطرم و دهستان مبارکه به وجود آورده است. 

منتشر شده در 17 مهر 91

عقدا

عقدا

منتشر شده در 17 مهر 91

. در 40 کیلومتری شمال غربی اردکان در کنار جاد یزد تهران روستایی تاریخی و کهن به نام «عقدا» قرار گرفته که قدمت آن را معاصر با میبد می دانند و ساخت آن را به «عقدار» یکی از سرهنگ های «یزدگرد» نسبت می دهند. این روستای دیدنی و تاریخی دارای آثار کهن بسیاری است که هر یک از آنها به نوب خود ارزش تاریخی زیادی دارد

ادامه مطلب

خرانق

در 85 کیلومتری شرق اردکان در منطقه ای کوهپایه ای روستایی است به نام « خرانق » که قدمت تاریخی بسیار دارد و از روستاهای کهن ناحیه است. به استناد « جامع مفیدی » قدمت این آبادی به چهارهزار سال پیش می رسد. کهنگی و قدمت این روستا از روی آثار برجای مانده از دوران مختلف آشکار می گردد؛ چنانکه قدمت قلعه و برج و باروی آن به دوره ساسانیان می رسد.

منتشر شده در 17 مهر 91

دربند صدرالفضلاء در شهرستان اردکان

این دربند نیز متعّلق به عصر قاجار است. دربند صدرالفضلاء با قرار گرفتن چهار غرفه کوچک در چهارگوش آن از شکل مربع به شش ضلعی تبدیل گردیده و با ستون ها و سرستون هایی نماسازی شده است. قوس های آجری نیز به سبک حسینیه ها در دو طرف آن کار شده است. ویژگی متفاوت این دربند روباز بودن آن  است.

منتشر شده در 17 مهر 91

دربند مجدالعلما در شهرستان اردکان

دربندی است متعلق به دوره قاجار که در آن خانه  مجدالعلماء قرار گرفته و از همین رو به این نام معروف است

دربند پس از هشتی به معبری میرسد که دو طرف آن سکوی نشیمن است . سقف آن به صورت تاق و تویزه است و زیبایی دربند در کلاه فرنگی روی هشتی است که با طرح شمسه گچ کاری شده است

منتشر شده در 17 مهر 91

باغ اردکانیان

این بنا با توّجه به سبک معماری آن به دوره افشار و زند مربوط می شود که شامل باغ و ساختمان مسکونی است که در دو طبقه بنا شده است. بادگیر آن یک طرفه است و در اتاق ها نیز دریچ بادگیر تعبیه گردیده است. ایوان بلند آن از جمله ویژگی های شاخص این بنای تاریخی است. 

منتشر شده در 17 مهر 91

گنبد سنگی هک در شهرستان ابرکوه

گنبد سنگی هک در شهرستان ابرکوه

منتشر شده در 16 مهر 91

. بقعه ای است چهارضلعی از قرن هشتم هجری دارای گنبد که در کنار  غربی روستای «ِهک» در شش کیلومتری شهرستان ابرکوه واقع شده است. این بنا مدفن حسن بن رئیس از سلسل  آل اینجوست که   تمامًا از سنگ سفیدرنگ ساخته شده و گنبد آن از سوی خارج دارای پوشش آجر است

در ضلع جنوبی بنا محرابی با ابعاد 2/1088 سانتی متر تعبیه گردیده و جهت این محراب با قبله اختلاف دارد. در این بنا سه کتیبه به خط نسخ منصوب گردیده است. شبیه به این بنا از حیث ترکیب و اسلوب دو مزار یکی نزدیک طارم و دیگری بالای سرقورگ در راه داراب به بندرعباس نیز  وجود دارد.         

ادامه مطلب

آرامگاه عّزالّدین نسفی

آرامگاه عّزالّدین نسفی (مزار پریسک پیرصدیق)

آرامگاه عزیزالّدین  نسفی یکی از بناهای تاریخی مهم شهرستان ابرکوه است. این اثر در دور  سلجوقیان در قرن پنجم و ششم هجری بنا شده که قسمتی از هنر معماری آن همچنان مشهود است

منتشر شده در 16 مهر 91

قلعه رباط در شهرستان ابرکوه

در مجاورت راه کنارگذر ابرکوه (کمربندی) قلعه ای با نقوش هندسی مشاهده می شود که با مصالح خشت و گل  بنا گردیده است. این قلعه دارای 9 برج و حصار چینه ای است. ورودی این قلعه در وسط ضلع شرقی قرار دارد و  احتماًلا از آثار معماری دوران صفوی است

منتشر شده در 16 مهر 91

امامزاده احمد شهرستان ابرکوه

این  محل آرامگاه  و حرم  یکی  از عرفا و بزرگان  مشهور به  پیراحمد  است که گروهی  از موّرخان   ایشان را از فرزندان  موسی بن جعفر (ع) می دانند.  بقع   مذکور دارای  یک  پیش  فضای سرپوشیده است که پس از گذر از آن  به فضای اصلی می رسیم که  مقبره در آن  محل است

منتشر شده در 16 مهر 91

مناره مسجد نظامیه در شهرستان ابرکوه

کنار خیابان اصلی شهر دو منار  مرتفع بر روی سردری بلند به چشم می آید. مناری مرتفع به نام  «نظام الملک» که در تصور برخی ساخت  نظام الملک وزیر سلجوقی است که این تصور اشتباهی است. این منار بلند ساخت  «نظام الملک ابرقویی» از بزرگان قرن هشتم هجری قمری است که آن را «سردر نظامیه» نیز می خوانند و می گویند در این محل مسجد بازار و مدرسه وجود داشته است. سراسر بدنه مناره ها از کاشی فیروزه ای رنگ است و به خط کوفی بنایی کلمات (لله اکبر) به نحو زیبایی تزیین شده است و مقبره  طاووس الحرمین مؤّلفکتاب «نزهه القلوب» در نزدیکی  با  این مناره می باشد.          

منتشر شده در 16 مهر 91

تفالی بر دیوان حافظ

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم نمایش فال !

بخش های سایت

بیشترین بازدید

آخرین نظرات

تصویری از گالری

تقویم

جستجوس سریع
کاربران جاری: 105 نفر

Ip شما : 54.90.243.120

 بازدید های امروز: 3379

 تعداد مطالب : 5309 مطالب

تاسیس : 88/11/02

به روز رسانی 92/9/24